Doprava z letiště do centra Londýna

Při vaši cestě do Londýna máte na výběr celkem ze 4 mezinárodních letišť a to Letiště Londýn Heathrow (LHR), Letiště Londýn Gatwick (LGW), Letiště Londýn Stansted (STN) a Letiště Londýn Luton (LTN). Londýnské letiště Heatrow (LHR) je největším letištěm ve Velké Británie a 3. největší na světě. Vaše cesta však pravděpodEasyBusobně bude končit na letišti Londýn Stansted nebo Londýn Luton, kde má sídla většina nízkonákladových dopravců jako je Wiizair, SkyEurope, EasyJet a další. Stejně jako je tomu u Paříže, je velký rozdíl mezi cestou např. z letiště Heatrow a Luton zejména co se pohodlí a hlavně ceny týče. Pojďme si tedy vypsat za kolik a za jak dlouho se dopravíte z výše uvedených letišť do centra Londýna.

 

Letiště Londýn Heathrow (LHR)

Nejjednodušeji se z letiště Heathrow, vzdáleného 25 km od centra, dostanete metrem nesoucí název "Piccadilly", jenž je na mapách značena modrou barvou (mapa londýnského metra). Do stanice metra Holborn, Piccadilly Circus či kamkoliv jinam do zóny 1 stojí lístek £4 a cesta potrvá cca 45 - 50 minut.

Pokud váš let odlétá v pozdních večerních hodinách, je možné využít noční autobus číslo N9, který jede z letiště Heathrow do stanice metra Piccadilly Circus. Linka je v provozu pouze v noci mezi 0:05-5:05 hodin ráno a cesta trvá cca 50 min. V případě nočního spoje zaplatíte pouze £ 2. Vzdálenost od centra Londýna je 25 km.


Letiště Londýn Gatwick (LGW)

Pokud se chcete opravdu levně přepravit z letiště Gatwich do centra Londýna a máte přístup na internet, autobusy společnosti EasyBus jsou tou nejlepší a nejlevnější volbou. Jízdenky můžete koupit již od £ 2 za jeden směr (tj. £4 zpáteční). Cesta trvá něco kolem 1,5hod a rezervaci můžete uskutečnit přes jejich portál EasyBus. Společnost má stanovenu i maximální cenu zpáteční jízdenky a to £ 12.99. Při rezervaci přes internet vám bude ještě naúčtován nevratý poplatek 25 pencí za platbu kartou.

Další možností je využití vlaku Gatwick Express, který jezdí každých 15 minut na nádraží London Victoria (jednosměrný lístek však stojí £ 16.90, děti platí polovinu) nebo běžného vlaku First Capital Trains, jež jezdí na nádraží London Bridge 3-4x / hod. a stojí jen £ 8.90.

 

Letiště Londýn Stansted (STN)

Stejně jako z letiště Gatwick, jezdí i z londýnského Stanstedu vlak s názvem Stansted Express v 15 minutových intervalech do londýnské stanice London Liverpool za cena £18 . V případě, že jste letětli se společností Ryanair, máte nárok na slevu a lístek vás tak vyjde na £10 (děti platí polovinu).

Další možností je již jednou zmiňovaná společnost EasyBus. Kde při rezervaci přes internet, seženete lístky již od £ 2 za jeden směr a max. cena zpáteční jízdenky je pak stanovena na £ 13.99.

Autobusem se též dopravíte se společností Terravision. Lístek stojí £ 9 GBP a zpáteční pak £14. Při rezervaci přes internet zaplatíte u zpáteční jízdenky o libru méně. Autobusy jezdí do stanice London Victoria a Liverpool St.

 

Letiště Londýn Luton (LTN)

I z tohoto leštiě si můžete vybrat z několika způsobů dopravy. Autobusy EasyBus jsou nejlevnější volbou při včasné rezervaci po internetu. Lístky již od £ 2, max. cena zpátečního lístku £ 14.99.

Autobusy Terravision vyjdou o něco dráže a to na £ 13 jednosměrně a £ 16 za zpáteční jízdenku. Autobus staví v zastávkách Brent Cross, Baker Street (Underground Station), Marble Arch (Underground Station) a končí ve stanici London Victoria.

Další možnost, avšak ne už tak finančně zajímavou, je využít vlakového spojení do centra za cenu £ 12.50 jednosměrně a £ 22.50 za zpáteční jízdenku

 

transfer z letiště Lodnýn

 

Názorná mapa umístění jednotlivých letišť od centra Londýna