Londýn - doprava v Londýně

Londýnské MHD (nebo-li MHD Londýn) patří mezi nejlepší a nejpropracovanější v celé Evropě. Vzhledem k mýtnému, jímž je zpoplatněn průjezd městem se vyplatí naplno londýnské MHD využívat. Na rozdíl např. od Říma, jsou spoje i přesné a dá se na ně spolehnout. V Londýně tak můžete využít metro, autobusy, tramvaje a dokonce i lodní přepravu aby jste se dopravili kam potřebujete. Celá síť londýnské dopravy je  znázorněna na přehledné mapě, která je ZDARMA k dispozici ve všech stanicích metra. Samozřejmě můžete využít i typické černé taxíky, které jsou však o poznání dražší takže se o nich ani na těchto stránkách nebudu zmiňovat.

Ceny jízdného jsou hodně vysoké a představují tak vysokou položku vašeho výletu do Londýna. Je však mnoho možností, jak ušetřit nějakou tu libru. Možností je hned několik a to využití tzv. Oyster Card,  TravelCard nebo již zmiňovaný London Pass.


Oyster Card

Oyster Card se dá pořídit za vratnou zálohu ₤ 3, kterou si můžete pořídit v kterékoliv stanici metra a ihned si ji nabít. V metru místo klasické ceny ₤ 4 zaplatíte pouze ₤ 1.5 a v autobuse či tramvaji místo ₤ 2 pouze ₤ 1. Výhodou této kartičky je, že pokud cestujete několikrát za den, nejvyšší možná částka kterou zaplatíte (resp. která se vám strhne z kartičky) je rovna částce, kterou by jste dali za celodenní jízdné. Naopak, pokud jedete jen 2x, strhne se vám pouze částka 2 x ₤ 1.5.
TIP:  v případě, že se spokojíte pouze s autobusovou a tramvajovou dopravou, vyjde vás denní lístek s Oyster Card pouze na ₤ 3.50.

 

Travelcard

TravelCard  funguje jako jakási vícedenní lítačka (můžete koupit na 1, 3 či 7 dní), cena se pak odvíjí od počtu zón na které si lítačku zakoupíte. TravelCard platí jak pro autobusy, metro tak i pro příměstské vlaky. Koupit si ji můžete v automatech či u přepážek v kterékoliv stanici metra či trafikách označených samolepkou TravelCard. Jednodenní jízdné pro 1.-2. zónu stojí od ₤ 5.60 do ₤ 7.20, 3. denní ₤ 18.40 a 7-mi denní ₤ 25.8 (zde je již na zvážení, zda není lepší zaplatit si London Pass společně s lítačkou do všech zón nebo využít Oyster Card).

 

Metro Londýn

Londýnské metro má celkem 12 tras a celkem 275 stanic. Každá z nich má (stejně jako v Praze) odlišnou barvu, což vám usnadní hledání na mapě.

Kompletní ceník MHD Londýn najdete ZDE.